O autorze
Jako Failure Evanngelis w FuckUp Nights Polska propaguję dzielenie się doświadczeniem z popełnianych błędów i przebytych porażek.

Wspomagam startupy i przedsiębiorców m.in. w programach akceleracyjnych Inkubatora STARTER czy Clipstera.

Na co dzień jako architekt IT pomagam we wdrażaniu rozwiązań informatycznych odpowiadających na potrzeby korporacyjnego biznesu. Transferuję podejście startupowe do korporacji oraz wiedzę nabytą w korporacjach do startupów.

Obserwuję świat z dystansem i ciekawością.

NASA, macie problem? Trójmiasto Wam pomoże!

Zdjęcie zrobione Ziemi z kosmosu przez astronautę NASA Reida Wisemana  (@astro_reid), 2014
Zdjęcie zrobione Ziemi z kosmosu przez astronautę NASA Reida Wisemana (@astro_reid), 2014 https://www.nasa.gov/content/an-astronauts-view-from-space
W ostatni weekend kwietnia, tuż przed tegoroczną majówką, odbędzie się w Gdańsku jedyna polska edycja międzynarodowego hackatonu NASA Space Apps Challenge. Celem intensywnego, dwudniowego maratonu projektowania jest opracowanie pomysłów lub koncepcji oprogramowania, aplikacji mobilnych, sprzętu czy wizualizacji danych, przydatnych w badaniach i eksploracji kosmosu oraz rozwiązujących liczne ziemskie problemy.

Ubiegłoroczna edycja odbyła się w ponad 160 miastach na 6 kontynentach i zgromadziła ponad 15 tysięcy uczestników. Podczas NASA Space Apps spotykają się programiści, konstruktorzy, studenci, naukowcy, innowatorzy, startupowcy, entuzjaści kosmosu... Po prostu wszyscy, którzy chcą zmieniać świat stawiając czoła wyzwaniom na Ziemi i w Kosmosie.


Cele wydarzenia

Dla NASA wydarzenie jest okazją do odkrywani nowych, kreatywnych pomysłów, intrygujących idei i ciekawych ludzi, którzy mogą wesprzeć działania Agencji. NASA co roku proponuje tematy do podjęcia na wydarzeniu. W tym roku są nimi:
Wymyśl i stwórz - wymyślenie kreatywnych sposobów interpretowanie danych NASA Earth Science i opracowanie nowych pomysłów na ich wykorzystanie
Nasze ekologiczne sąsiedztwo - pomysły na wykorzystanie danych NASA Earth Science do badania systemów ekologicznych i generowania rozwiązań pozwalających lepiej zrozumieć życie na Ziemi.
Uwaga - zagrożenie! - koncepcje analizowania danych NASA w celu monitorowania klęsk żywiołowych i zjawisk związanych z zagrożeniami dla zdrowia oraz do oceny ich wpływu na życie i mienie
Planetarny Blues - pomysły związane z analizą i wizualizacją danych NASA na temat hydrosfery (wód powierzchniowych i podziemnych itp.) oraz kriosfery (lód morski i lodowce itp.)
Ziemia i my - rozwiązania łączące dane NASA Earth Science z informacjami socjologicznymi i ekonomicznymi w celu uzyskania zrozumienia koegzystencji człowieka i środowiska
Szczegółowe informacje i inspiracje znajdziecie na stronie 2017.spaceappschallenge.org

Organizatorzy wydarzenia

Trójmiejska edycja NASA Space Apps Challenge organizowana jest przez społeczność Hackerspace Trójmiasto, fundację CODE:ME oraz Koło Naukowe SimLE Politechniki Gdańskiej. Głównym koordynatorem wydarzenia jest Szymon Krawczuk, członek Hackerspace Trójmiasto i student Politechniki Gdańskiej.


Zapytałem Szymona, co go zainspirowało do organizacji wydarzenia: "Podjąłem się organizacji Space Apps, bo sam chciałem wziąć udział w tym wydarzeniu. W tym roku żadne inne miasto z Polski nie zgłosiło się do jego organizacji, dlatego postanowiłem sprowadzić Space Apps do Trójmiasta. Szkoda mi było, żeby tak wspaniała światowa inicjatywa, z tak dużym potencjałem, zupełnie ominęła Polskę i Trójmiasto. Jakby nie patrzeć Gdańsk jest siedzibą Polskiej Agencji Kosmicznej i kilku innych pokrewnych instytucji i staje się swego rodzaju polskim sercem kosmicznych tematów."


Czego mogą spodziewać się uczestnicy?

Na pewno dwóch dni intensywnej pracy w zespołach, które zgłosiły się do udziału w wydarzeniu lub które powstaną w jego trakcie. Aby wziąć udział nie musisz umieć programować - liczą się dobre pomysły i umiejętność tworzenia z nich koncepcji lub prototypów produktów.

Dwa zwycięskie projekty z Gdańska staną do walki w konkursie międzynarodowym i będą miały szansę wygrać zaproszenia na start misji kosmicznej do Centrum Kosmicznego im. Kennedy'ego na Florydzie. Dodatkowo jeden zespół będzie miał możliwość walczenia o międzynarodową nagrodę publiczności.
Wydarzenie jest też okazją do zdobycia najlepszej, bo praktycznej wiedzy związanej z tworzeniem zaawansowanych, "kosmicznych" produktów. Uczestników wspierać będą mentorzy pozyskani do projektu. Wśród nich m.in. Ashley Raiteri, CTO w firmie AirHelp, który wcześniej pracował w przedsiębiorstwach zajmujących się m.in. technologiami kosmicznymi, takich jak Raytheon, Boeing, czy Northrop Grumman.

Partnerzy

Partnerami wydarzenia są Gdański Park Naukowo-Technologiczny, Wydział Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej. Wydarzeniu patronuje Polska Agencja Kosmiczna. Głównym partnerem medialnym jest portal space24.pl. Wydarzenie wspierają również: AirHelp, Radio Gdańsk oraz Samorząd Studentów Politechniki Gdańskiej.
„Jeśli chodzi o zainteresowanie AirHelp projektem to wynika ono z tego, że działamy w branży lotniczej. Wspieramy w kontaktach z liniami lotniczymi osoby nieświadome swoich praw i pomagamy im na wszelkie dostępne nam sposoby, bazując na danych, naszej wiedzy i doświadczeniu.” – powiedziała mi Anna Mikulińska, Tech Evangelist w firmie AirHelp. - „Jak moglibyśmy nie wspomóc inicjatywy, która pozwala podnieść takie działania do kolejnego poziomu? Wszelkie działania mające na celu niesienie pomocy oraz popularyzację nauki są jak najbliższe naszej misji i już nie możemy się doczekać rezultatów hackatonu.”.


Warto wiedzieć

NASA Space Apps Challenge odbędzie się w Gdańsku w dniach 29-30.04.2017, na terenie Gdańskiego Parku Naukowo Technologicznego. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Projekty zgłaszane do oceny muszą być później udostępnione na licencji Open Source. Bieżące informacje o wydarzeniu znajdziecie na Facebooku oraz na stronie www.spaceappsgdansk.pl

Osoby zainteresowane udziałem mogą się jeszcze zapisać (bezpłatnie!) korzystając z formularza dostępnego na tej stronie.


Zapraszam w imieniu organizatorów i swoim!
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...